La Sardine à Lire

České knížky v Paříži? A dokonce v naší ulici? Cože? Takhle nějak šrotoval můj mozek když jsem poprvé objevila poklady v obchodě u Sardinky. Přesně si pamatuju den, kdy jsem tam vstoupila poprvé. Bylo to nějak takhle:

Procházím mezi regály, prohlížím eko hračky, montessori smyslovou výchovu, motorické pomůcky, zatloukací, vkládací, šněrovací. Filozofické stimulační koule pro novorozence a batolata. Pastelky v organických tvarech pro zachování přirozenosti úchopu, bio plyšáky z bio nebělené počesané bavlny. Zastavím se u regálu s dvd. Konečně něco pro mě. Přiběhne prodavačka a plná entuziasmu se vyptává jakým směrem bych chtěla dítě ovlivnit volbou správné pohádky. Moc nevím co odpovědět, je mi blbý přiznat, že hledám něco delšího, co by se dalo pouštět dokola. “Mám tady úžasný krátkometrážní snímek, jde to úplně na dračku. Citlivé zpracování s akcentem dobra a zla, vše podtrženo uměleckou linkou se silným rukopisem. Pohádka která rozvíjí přirozenou fantazii, protože příběh není zobrazen reálně, naprostá rarita”
Chvíli hrabe dole v regálu a vytáhne: Potkali se u Kolína.
“Jé to je o těch dvou medvědech?” přemýšlím jak se řekne francouzsky Pojďte pane, budeme si hrát.
“Hned jak jsem vás viděla vejít, věděla jsem, že se vyznáte.”

Sardinka, majitelka obchodu vypadá jako by právě vystoupila z dětské knížky, těch tu nabízí nepřeberné množství a pozor, v úžasném výběru.

Jestli hledáte dárek za 2 eura nebo za 50, jste na ideálním místě. Je libo slimáka ze slizu (pozor drží i na stropě a nešel sundat), propisky s neviditelným inkoustem, který je vidět pouze se speciálním světýlkem, retro pop up knížky, dětské masky, elektrické měniče hlasů (můžete mluvit jako ufon, kočka nebo netopýr), vybarvovací skládací domečky a pokojíčky pro panenky. Jednorožce, který kadí duhovou lepicí pásku nebo nějakou další naprosto šílenou věc o které jste nevěděli že existuje, ale právě u Sardinky zjistíte, že bez ní už život nikdy nebude jako dřív.

Jeden tip na konec. Když Sardince řeknete, že jste z Čech, úplně se rozzáří a začne vám vyprávět o svojí letní dovolené, kterou každoročně tráví v Táboře a u rybníka Jordán, kam jezdí na festival Tabook pořádaný českým nakladatelstvím Baobab.

La Sardine à Lire, 4 Rue Collette, 75017 Paris

img_4855img_4846img_4850img_4849img_4847img_4848img_4853img_4845img_4852img_4854

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s